banner1

banner6

banner14

banner13

Konge turizmine Bursa damgası: BURKON

Yüzlerce kongre ve sempozyuma imza atarak binlerce misafir ağırlayan ve faaliyetleriyle Bursa ekonomisine değer katan BURKON Turizm&Kongre Genel Müdürü Hasan Eker, 21 yılı geride bırakırken tüm krizlerden yara almadan ve kazanarak çıktıklarını söyledi.

GÜNDEM 06.12.2021, 17:20 06.12.2021, 17:34
Konge turizmine Bursa damgası: BURKON

Bursa’da doğup büyüyen Hasan Eker, ilk, orta ve lise eğitimini Bursa’da tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için Mersin’e gitti. Sektörün mutfağında yetişen Eker, mezun olduktan sonra Bursa’da bir seyahat acentesinde kongre bölümü müdürü olarak çalıştı. Eker, üç yıllık iş deneyiminin ardından 2000 yılında BURKON’u kurdu. Firmasının adının Bursa’nın “bur”undan ve kongrenin “kon”undan oluştuğunu anlatan Eker, 21 yılı geride bırakırken tüm krizlerden yara almadan ve değer kazanarak çıktıklarını söyledi.
Teknik altyapı ve hizmet yelpazesiyle yüzlerce kongre ve sempozyuma imza atan, binlerce misafir ağırlayan ve faaliyetleriyle Bursa ekonomisine değer katan BURKON’u ve kent turizmini BURKON Turizm&Kongre Genel Müdürü Hasan Eker ile konuştuk.

BURKON Turizm&Kongre şirketinin kuruluş hikayesini dinleyebilir miyiz?
1972 yılında Bursa’da doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Bursa’da tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için Mersin’e gittim. Turizm fakültesinde bir yıl hazırlık, dört yıl lisans olmak üzere 5 yıl eğitim aldım. Öğrenciyken yaz aylarında otellerde çalıştım. 1994 yılında okulda bir hocamın yanında kongre turizmi stajı yaptım. Acente kurmaya ve kongre turizmi yapmaya öğrencilik yıllarında karar vermiştim. 1997 yılında bir seyahat acentesinde kongre bölümü müdürü olarak çalışmaya başladım. Üç yıllık iş deneyiminin ardından 2000 yılında Burkon Turizm&Kongre şirketimi kurdum. Firmamızın adı Bursa ve kongre sözcüklerinin ilk hecelerinden geliyor. İlk aylarda büyük zorluklarla karşılaştık. Ofisimizi su bastı, çok sıkı denetimlerden geçtik. Tüm yaşanan problemlerin ardından sevindirici gelişmelerle karşılaştık. Acenteyi faaliyete geçirdikten bir hafta sonra Uludağ Üniversitesi’nden gelen faks bizi çok mutlu etti. Prof. Dr. Şükran Tunalı’yı ziyaret ettik. Dermatokozmetoloji Derneği ile ilk kongremizi düzenledik. Bu kongre, bize şans getirdi. İlerleyen süreçte de tıp alanında birçok sempozyuma ev sahipliği yaptık. İlk yılımızda dört kongrenin altından başarıyla kalktık. O tarihten itibaren kongrelerimiz artarak devam etti. Her yıl Bursa turizmine 5 bin kişi getiren bir acente haline geldik.
Kongre turizminin sadece turizm ve ekonominin değil bilimin gelişmesine de katkısı var. Yurt dışından onlarca uluslararası öğretim üyesini Türkiye’ye getirdik. Onlar burada hem bilgilerini paylaştılar hem de ülkelerine Türkiye hakkında olumlu düşüncelerle döndüler. Faydalı bir işe emek verdiğimiz için mutluyuz. Acentemizi ilk açtığımızda 5 kişiydik. Şu anda 35 kişiyle hizmet veriyoruz. Üniversite mezunu, yabancı dil bilen, eğitimli bir kadromuz var.
İlk uluslararası kongremizi 2005 yılında aldık. En büyük kongremizi, 2011 yılında İzmir’de bin 700 kişinin katıldığı ve 4 gün süren Ulusal Psikiyatri Kongresi ile gerçekleştirdik. O yıldan sonra da ulusal ve büyük çapta kongreler yapan sektörün önemli firmalarından biri olduk. 2015’te de Network Fuarcılık’ı kurduk. Şu anda 300’ün üzerinde kongre ve sempozyum düzenleyen, standartları ve ekibinin görev tanımları oturmuş, yasalara uyan bir firma olarak yolumuza devam ediyoruz.

Burkon bünyesinde hangi hizmetler veriliyor?
Dört ana departmanımız var. Bunlardan biri kongre ve toplantı organizasyonu. Zaten öncelikli işimiz bu. Uçak bileti departmanımız var. Yurt içinde ve dışında tüm hava yolu firmalarının uçak biletlerini satıyoruz ve vize hizmeti veriyoruz. IATA Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin direkt satış acentesiyiz. Üçüncüsü yurt içi ve yurt dışı otel ve tatil rezervasyonları hizmeti. Dördüncü bölümümüz ise transfer.

Geride bıraktığınız 21 yıl için ne söylemek istersiniz? Unutamadığınız dönüm noktaları oldu mu?
21 yılda unutamadığımız anılarımız var. 2007 yılında kongrelere kısıtlamalar getirildi. Bizim de ana işimiz kongre üzerine olduğu için bir anda işimizle ilgili endişe yaşamıştık. Ciddi uykusuzluk yaşadığımız bir dönem oldu. Ancak krizi atlattık. 2008 yılında Bursa vergi rekortmenleri listesinde 41. sırada yer aldık. Bizim için gurur kaynağıydı. Bu, yasalara uymayı ilke edindiğimizin ispatı oldu. 2010’da ulusal çapta bin 700 kişilik kongre anlaşması imzaladık. Bu da önemli dönüm noktalarımızdan birisiydi. 2004 yılında kiracı olarak başladığımız iş yerini satın aldık. 21 yılda birden büyümek yerine emin adımlarla ilerleyen bir felsefe izledik.

Bursa’yı kongre turizmi açısından nerede konumlandırıyorsunuz?
Bursa kongre turizminde beşinci sırada. Antalya ve Muğla ilk sıralarda yer alıyor. Sonra İstanbul ve Ankara geliyor. İstanbul bir metropol, Ankara da başkent olması gibi avantajlara sahip. Beşinci sırada Bursa yer alıyor. Bunda da Uludağ’ın etkisi büyük. Antalya konumu, ulaşım olanakları ve yapılan yatırımlar nedeniyle bizden çok önde. Antalya ile hiçbir şehir rekabet edemiyor. Bursa’da da kongre otelleri çok iyi. Büyük kongreler için Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (AKMM) var. Şu an için burası da yeterli görünüyor. Ama burası daha çok kültür merkezi olarak planlanan bir yer. Kongre adı üstünde birçok konunun konuşulduğu etkinliktir, açılış olur ve ondan sonra 300-400 kişilik salonlara dağılır katılımcılar. Önümüzdeki yıllarda Merinos’u kültür merkezi olarak kullanıp, bir tane 2 bin kişilik, en az 6 tane de 400 kişilik düz salonu olan yüksek tavanlı bir kongre merkezi yapılmasında fayda görüyorum.

Pandemi sizi nasıl etkiledi?
Bu süreçten en çok etkilenen sektörlerden biri oldu turizm. Turizm sektörü içinde de seyahat acenteleri. Çünkü seyahat acenteleri bir yıl öncesinden hazırlıklara başlıyor, bunun finansmanını sağlıyor. 2020 yılında hiç iş yapamadık desek yeri var. Ortalama yüzde 5-10 kadar. 2021 Temmuz’undan sonra iş yaptık; o da iç turizme yönelikti. Uçak biletlerinde daha çok iç hatlarda satış yapıldı. Hac ve umre hizmeti veren üyelerimiz hiç iş yapamadı. Kongre turizmi yapan acentelerimiz de ekim-kasım aylarından sonra iş yapmaya başladılar.
Ama pandemi sürecinde kongre turizminin şöyle bir kazanımı oldu; online toplantı ve kongreler. Salgın olmasaydı biz online kongre ve toplantı programları yazamazdık. Ve beklenenin üzerinde bir verim aldık. Bütçesi olmayan işlerimizi fiziki olarak zorlamaktansa pandemi sonrasında da onları online olarak planlayabiliriz. Masrafı az, hizmeti çok kârlı bir alan. Turizm, krizlerden çok etkilenen bir sektör. Pandemi süreci acentelere finansal yönetimde dikkatli olmaları gerektiği anlamında bir değer kattı. Turizmciler daha çok öz kaynaklarıyla büyümesi gerektiğini öğrendi.

2022’den beklentiniz nedir?
Umutluyuz. Çünkü aşılamanın dünyada artması, aşıya ulaşmanın kolaylığı aynı zamanda kısıtlamaların kalkması, yeni normal dediğimiz yaşam standartlarının oturması turizmi de hareketlendirdi. Geçen yıl erken rezervasyon yapılamamıştı. Bu yıl tur operatörleri gerek iç gerekse dış turizmde erken rezervasyonlarını yaptılar. Salgınların 2 yıl sürdüğü göz önüne alındığında gelecek yıl için çalışmalara devam ediyoruz. Gelecek yıl 2019 kadar olmasa da ona yakın bir turizm hareketliliğinin olacağını düşünüyoruz.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Bursa’yı 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan etti. Turizm sektöründe faaliyet gösteren biri olarak neler söylersiniz?
Tabii ki mutluluk verici. Bursa’nın gerek yurt dışında gerekse Türki cumhuriyetlerde tanınmasını artıracaktır. Orada gündemde olacağımıza inanıyorum. Bununla ilgili olarak Bursa’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan önemli ölçüde tanıtım bütçesi alacağını düşünüyorum. İkinci olarak Bursa’ya bu kapsamda yapılacak etkinler için misafirler gelecek. Gerek otelciler gerekse acenteler olarak onları ağırlayacağız. Dolayısıyla Bursa ekonomisine de katma değer sağlayacak. Üçüncü olarak Bursa’da bekleyen bazı turizm yatırımları var. Bu, yatırımların da hızlanmasını sağlayacaktır. Yatırım, tanıtım ve turist sayısındaki artış olarak bu karar Bursa’ya büyük fayda sağlayacaktır.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Bursa’yı 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan etti. Turizm sektöründe faaliyet gösteren biri olarak neler söylersiniz?
Tabii ki mutluluk verici. Bursa’nın gerek yurt dışında gerekse Türki cumhuriyetlerde tanınmasını artıracaktır. Orada gündemde olacağımıza inanıyorum. Bununla ilgili olarak Bursa’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan önemli ölçüde tanıtım bütçesi alacağını düşünüyorum. İkinci olarak Bursa’ya bu kapsamda yapılacak etkinler için misafirler gelecek. Gerek otelciler gerekse acenteler olarak onları ağırlayacağız. Dolayısıyla Bursa ekonomisine de katma değer sağlayacak. Üçüncü olarak Bursa’da bekleyen bazı turizm yatırımları var. Bu, yatırımların da hızlanmasını sağlayacaktır. Yatırım, tanıtım ve turist sayısındaki artış olarak bu karar Bursa’ya büyük fayda sağlayacaktır.

banner9
Yorumlar (0)
1
kapalı
banner5
Namaz Vakti 19 Ocak 2022
İmsak 06:47
Güneş 08:16
Öğle 13:19
İkindi 15:51
Akşam 18:13
Yatsı 19:36
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 21 50
2. Konyaspor 21 42
3. Beşiktaş 22 35
4. Hatayspor 21 35
5. Başakşehir 20 34
6. Adana Demirspor 22 34
7. Fenerbahçe 21 33
8. Alanyaspor 21 32
9. Gaziantep FK 21 31
10. Sivasspor 21 30
11. Karagümrük 22 30
12. Kayserispor 21 28
13. Galatasaray 21 27
14. Giresunspor 21 25
15. Antalyaspor 21 23
16. Göztepe 21 21
17. Kasımpaşa 21 21
18. Altay 21 18
19. Rizespor 21 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Adanaspor 20 32
8. Samsunspor 19 30
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Arsenal 20 35
6. Tottenham 18 33
7. M. United 20 32
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 18 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 21 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 20 44
3. Real Betis 21 37
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Athletic Bilbao 21 28
10. Valencia 20 28
11. Espanyol 21 27
12. Osasuna 20 25
13. Granada 20 24
14. Celta Vigo 20 23
15. Elche 21 22
16. Mallorca 20 20
17. Getafe 20 18
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11