banner1

banner6

BGKP'den Filistin’e destek yürüyüşü

Bursa Gönüllü Kuruluşları Platformu (BGKP) gerçekleştirdiği yürüyüşle İsrail’in Mescid-i Aksa'da nöbet tutan Filistinlilere ve Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto ederek, basın açıklamasında bulundu.

BELEDİYELER 20.05.2021, 16:42 20.05.2021, 17:23
BGKP'den Filistin’e destek yürüyüşü

Protesto yürüyüşüne katılan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş yaptığı açıklamada, “Bir kere daha ifade etmek isterim ki Filistin ve Mescid-i Aksa yalnız değildir”

Bursa Gönüllü Kuruluşları Platformu organizasyonu ile ‘Kudüs Yürüyüşü’ ismiyle gerçekleştirilen İsrail protestosuna; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BGKP İcra Heyeti Başkanı İbrahim Güney, BGKP Üyeleri, vatandaşlar ve STK temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda basın mensubu katıldı.

Orhangazi Parkı’nda başlayan ve ‘Mescid-i Aksa onurumuzdur’, ‘Katil İsrail defol’, ‘Filistin yalnız değildir’ sloganları atılarak 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda tamamlanan ‘Kudüs Yürüyüşü ’nün ardından açıklama yapan BGKP İcra Heyeti Başkanı İbrahim Güney, Filistin’in yanında olduklarını ve yardımlarına devam edeceklerinin altını çizerek, “Cumhurbaşkanımız ‘dünya beşten büyüktür’ dediğinde belki pek bir şey anlamamıştık. Ama şimdi çok iyi anlıyoruz ki söz konusu Müslümanlar olunca, mazlumlar olunca Birleşmiş Milletler (BM) sadece alfabedeki iki harften ibaretmiş. Filistin’deki zalimliğe ve zulme dünyanın suskunluğu hem vicdanımıza dokunuyor hem de Müslümanların ve de Kudüs’teki Müslüman kardeşlerimizin mazlumlarımızın gönlüne dokunuyor. İnşallah Rabbim Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın özgürlüğünü bize göstermeyi nasip eder. Bu vesileyle katılan tüm kardeşlerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

“BURSA’NIN DUYARLI STK’LARINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Orhangazi Parkı’ndan başlayarak, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda son bulan yürüyüşün ardından açıklamada bulunan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “ Konu garibanlar, Balkanlar, Kafkaslar ve gönül coğrafyaları olunca hiç durmayan konuya karşı duyarlı olan, kıymetli Bursalı hemşerilerimizi selamlıyorum. Bursa’nın duyarlı STK’larına teşekkür ediyorum. İsrail’in Filistin’e uyguladığı kural tanımaz uygular, zaman zaman katliama dönüşüyor. Filistinli kardeşlerimizin tek bir hedefi var; bayrakları altında bağımsız bir Filistin’de özgürce yaşayabilmek ve bayrakları altında Mescid-i Aksa’da ibadetlerini özgürce yapabilmektir. Bu uğurda binlerce Filistinli kardeşimizi toprağa verdik. Buzullarda iki tane fok balığı mahsur kaldı diye dünyayı ayağa kaldıranlar, Filistin’de yüzlerce sabi katledilirken, onlarca, yüzlerce anamız şehit edilirken ve binlerce Filistinliye işkence edilirken o iki fok balığı için dünyayı ayağa kaldıranlar ne kadar sessiz ve vurgun duymazlar. İsrail dünyanın gözü önünde soykırım yapmaktadır. Buradan bir kere daha ifade etmek isterim ki Filistin ve Mescid-i Aksa yalnız değildir” ifadelerini kullandı.

Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu adına ortak bildiriyi Bursa İHH Başkan Yardımcısı Burhan Sayılgan okudu.

Basın açıklamasının tam metni şöyle;

Değerli Basın mensupları, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın değerli başkan ve yöneticileri, Kudüs ve Filistin Sevdalısı Kıymetli Bursa Halkı; Siyonist İsrail’in 1948 Yılından bu yana süregelen Filistin topraklarını işgal süreci, içinde bulunduğumuz 2021 yılında da hukuk, insan hakları, vicdan, merhamet ve tüm evrensel değerleri hiçe saymak suretiyle dozunu iyice artırarak devam ediyor. Filistinli Müslümanlar evlerinden zorla çıkarılmakta ve yurtsuzlaştırılmaktadırlar. Eğitim, sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi kısıtlama ve ambargolar ile temel hak ve özgürlükleri de ellerinden alınmaktadır ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Avrupa Birliği, G8 gibi siyasi ve ekonomik uluslararası karar alma mekanizmaları Filistin’in işgaline sessiz kalmaktadırlar.

İsrail yönetimi biz Müslümanlar için kutsal kabul edilen Kudüs ve Mescid-i Aksa’da sistematik bir işgal ve yok etme politikasını tüm hızıyla sürdürmektedir. Kudüs’teki Filistinlilerin bölgeden çıkartılması, şehrin İslamî kimliğini gösteren tarihî eserlerin yok edilmesi, Mescid-i Aksa’nın altında devam eden kazı çalışmaları, Yahudi yerleşimlerinin kanunsuz biçimde yayılarak artması ve bu kapsamda sayılabilecek diğer faaliyetlerle Kudüs ve Filistin Yahudileştirilmek istenmektedir. İşgalci İsrail yönetimi bu uğurda Filistinlilerin evlerini yıkmakta ya da el koymakta, Müslüman kimliğini bölgeden silmeye çalışmaktadır.

Filistinli Müslümanlar kendi vatanlarında, kendi topraklarında günlük hayatlarını dahi sürdüremez hale gelmişlerdir. İsrail yönetimi keyfi tutuklamalarla halkı sindirmekte ve onları ülkelerini terk etmeye zorlamaktadır. Hiçbir gerekçe göstermeksizin yapılan tutuklamalarla insanlar kimi zaman yıllarca hapishanelerde tutulmaktadır. Bugün İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklu sayısı 7 bin civarındadır. Bunlardan 350’sinin çocuk olduğu, 1700’ünün ise ciddi sağlık sorunları bulunduğu bilinmektedir. Uluslararası hukuk kurallarını ve insanlığın ortak değerlerini hiçe sayan İsrail, Filistin’deki işgalin boyutlarını genişletirken, 2010 yılı sonrasında Ortadoğu coğrafyasında yaşanan siyasi gelişmeler, Netanyahu hükümetinin elini güçlendirerek Siyonist projenin daha pervasızca hayata geçirilmesine yol açmıştır.

Terör devleti İsrail’in geçtiğimiz Ramazan Ayı’nın başında Doğu Kudüs’teki Şeyh Cerrah mahallesindeki Filistinleri evlerinden zorla çıkartmasına müteakip başlayan şiddet dalgası, mukaddes mabedimiz Mescid-i Aksa’nın radikal Yahudi örgütlerin baskını ile yeni bir dönemin kapısını aralamıştır.

Mukaddes mabedimiz Mescid-i Aksa Terörist İsrail’in katil askerleri tarafından çiğnenmiş, ibadet halinde olan Kudüslü Müslümanlara akıl almaz şekilde şiddet uygulanmış ve mabedi çevreleyen mekânlar tahrip edilmiştir.

Mescid-i Aksa baskını başta Filistinliler olmak üzere tüm Müslüman toplumlar nezdinde büyük bir infiale sebep olmuştur. Kudüs’te başlayan direniş işgal altındaki Filistin beldelerinin tümüne yayılmış ve işgalci İsrail birçok şehirde olağanüstü hal ilan etmek zorunda kalarak tüm dünyanın gözü önünde acziyet içine düşmüştür.

Tüm bu olaylar yaşanırken Gazze kendisini adeta Mescid-i Aksaya siper etmiştir. 2007 yılından bu yana kara, hava ve denizden abluka altında tutulan ve dünyayla bağlantısını kesilen; adeta bir açık hava hapishanesi hâline gelen Gazze’de hâlihazırda devam eden abluka ve ambargonun yol açtığı insani kriz, İsrail’in son 10 gündür süre gelen geniş çaplı saldırılarıyla daha da derinleşmiştir.

Karadan, havadan ve denizden sivillerin üzerine bombalar yağdıran terörist İsrail, bebekleri, çocukları, kadınları, yaşlıları katlederken desteğini başta ABD olmak üzere emperyalist devletlerden almaktadır. Katil Netanyahu ve hükümeti her gün başka bir devletten destek telefonu aldığını ilan etmektedir.

İsrail Gazze’de çocukları yetim bırakıyor! İsrail Gazze’de babaları çocuklarından koparıyor! İsrail kundaktaki bebeleri hunharca katlediyor! İsrail nişanlı genç kızları, hayatlarının baharındaki delikanlıları hayattan koparıyor! İsrail katilliğinin gereğini vahşice yerine getiriyor! Ve tüm bu vahşet yaşanırken dünya sessizliğini koruyor!

Gazze’de tüm bunlar olurken, insanlığın ve ümmetin iftiharı olan bir direniş de varlığını sürdürüyor. Direniş varsa umut ta vardır. Gazze İsrail’in ağır bombardımanları altında kalırken, ümmetin onurunu dimdik ayakta tutmaktadır. Gazze vurulurken, Nablus, Cenin, El Halil, Kudüs ve işgal altındaki topraklardaki Filistinliler de sokaklara indiler. Bugüne değin görülmemiş bir direnişle karşılaşan İsrail korkuya kapılarak saldırganlığının dozunu artırmaktadır.

Yazılı, görsel ve sosyal medya üzerinden de büyük bir manipülasyon yapılarak mazlum tarafın İsrail olduğuna dair algı operasyonları yapılmaktadır. Ancak artık devir değişmiştir. Filistin’de ve Gazze’de olan bitenler hakkında ne kadar manipülasyon yapılırsa yapılsın hakikat tüm çıplaklığı ile ortadadır: İsrail bir terör devletidir ve bizzat Netanyahu Hükümetinin nezaretinde, kana susamış bir şekilde katliamlarını sürdürmektedir!

Birleşmiş Milletler’in (BM) uluslararası insan hakları hukuku ilkeleri çerçevesinde saldırılar, yıkım ve tahliyeler durdurulmalı; onurlu yaşama haklarını garanti altına alan egemen bir devlet kurmaları için Filistin toplumuna gerekli destek gecikmeksizin verilmelidir. Uluslararası yargı organlarının 1967 yılından bu yana İsrail askeri güçlerinin işgali altındaki Doğu Kudüs dâhil Filistin topraklarında yargı yetkisine sahip olduklarına dair kararları mevcuttur. Bu kararlar, İsrail’in Filistin topraklarında işlemekte olduğu suçlardan dolayı hesap vermesinin ve söz konusu suçların sorumlularının tespit edilmesinin önünü açmaktadır. Bu doğrultuda, uluslararası insan hakları yargı kurumlarını İsrail’in hukuk ve insanlık dışı baskı ve saldırılarına karşı net bir tavır takınarak görevlerini yerine getirmeye ve saldırıları durdurmaya davet ediyoruz. Sorumluların yargılanmasını ve Filistin halkının zararlarının tazmin edilmesini de talep ediyoruz.

Türkiye başta olmak üzere, yeryüzünün tüm beldelerinde vicdan sahipleri meydanlara indiler. Bu birliktelik ve dayanışma ruhu İsrail’in sonu olacaktır. Mazlum halklar ayağa kalktıkça kendini yenilmez olarak addeden İsrail yenilecek ve darmadağın olacaktır.

Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu olarak tüm dünyanın gözü önünde gerçekleşen katliamları telin ediyoruz. Zalim, işgalci, Siyonist, katil İsrail’e Bursa’dan sesleniyoruz: Filistin davası davamızdır! Kudüs Müslümanlarındır ve ebedi olarak bizim olacaktır!

Filistin halkının acısını acımız kabul ediyor, Siyonist İsrail devletine karşı olan kutlu direnişlerini selamlıyoruz. Filistin Halkı ve Mescid-i Aksa özgür olan değin eylemlerimizi ve desteklerimizi sürdüreceğiz.”

Yürüyüş, Filistin’deki katliam sona erene kadar 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda kalacak olan Filistin Kudüs Çadırı’nın açılışı ile sona erdi.

banner9
Yorumlar (0)
19
açık
banner5
Namaz Vakti 24 Haziran 2021
İmsak 03:31
Güneş 05:28
Öğle 13:11
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:32
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30